ویژگی های موکت آنتی باکتریال چیست؟
اکتبر 15, 2020
موکت به عنوان عایق صوتی و حرارتی | شرکت زت کارپت
استفاده از موکت به عنوان عایق صوتی و حرارتی
اکتبر 20, 2020
نمایش همه نوشته ها

موکت آکریلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

موکت آکریلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد | شرکت زت کارپت

موکت آکریلیک به خاطر ویژگی هایش ، طرف داران خاص خود را دارد. این موکت ها از الیاف مصنوعی تولید می شوند که شباهت زیادی به الیاف طبیعی مانند پشم و پنبه دارند. در این مقاله ابتدا درباره موکت آکریلیک می گوییم ، سپس ویژگی های خاص این موکت را بررسی کرده و در نهایت درباره قیمت موکت های آکریلیک توضیح می دهیم. پیش از اقدام به خرید هرگونه موکتی ، این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

در این مقاله می خوانید:

 • موکت آکریلیک چیست؟
 • این موکت چه ویژگی ها و مزایایی دارد؟
  • مقاوم در برابر سایش
  • مقاومت در برابر رطوبت
  • مقاومت بالا نسبت به مواد شیمیایی
 • جمع بندی

موکت آکریلیک | شرکت زت کارپت

موکت آکریلیک چیست؟

موکت کفپوش منسوجی است که ممکن است بافته یا نبافته باشد. موکت ها با توجه به کاربردهای گوناگون ، از الیاف گوناگون و به روش های مختلفی تولید می شوند. این الیاف گوناگون و روش های مختلف ، هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. الیاف مورداستفاده در صنعت موکت سازی را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد که عبارت اند از:

 • الیاف طبیعی
 • الیاف مصنوعی یا سنتزشده.

الیاف طبیعی به الیافی گفته می شود که از جنس پشم ساخته شده اند. این الیاف از آنجا که طبیعی هستند ، قیمت بالایی هم دارند. اما الیاف مصنوعی یا سنتزشده قیمت پایین تر و در عین حال تنوع بیشتری دارند. از انواع الیاف مصنوعی مورداستفاده برای تولید موکت ، می توان به این موارد اشاره کرد:

الیاف مورداستفاده در موکت آکریلیک از نوع الیاف مصنوعی یا سنتز شده هستند که شباهت زیادی به الیاف پشمی و طبیعی دارند. الیاف آکریلیک باعث ایجاد الکتریسیته ساکن نمی شوند. بنابراین اگر برای مثال چای روی موکت آکریلیک بریزد ، موکت رنگ نمی گیرد.

از طرف دیگر اگر برای محیط پررفت و آمدی موکت می خواهید ، موکت آکریلیک مناسب نیست ، چون مقاومت  کمتری در برابر کوبیده شدن دارد. البته این موکت ها خاصیت انعطاف پذیری دارند ، اما این خاصیت تا زمانی وجود دارد که رفت وآمد معمولی روی آن صورت بگیرد.

الیاف آکریلیک به طور کلی سبک و گرم هستند و شباهت زیادی به پشم دارند. وقتی آکریلیک روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده می شود ، خاصیتی شبیه پنبه هم دارد. بعضی آکریلیک ها به صورت رنگی و بعضی دیگر به صورت اکرو یا کتان شسته نشده تولید می شوند. بقیه هم به صورت طبیعی یا رنگ نشده عرضه می شوند.

الیاف آکریلیک رنگ پذیر هستند و قابلیت شست وشو دارند. این جنس به طور کلی خاصیت ضدحساسیتی دارد و به همین خاطر برای تولید موکت هم استفاده می شود. ضمن اینکه قیمت این الیاف نسبت به الیاف طبیعی ارزان تر است. از الیاف آکریلیک بیشتر در موکت هایی با بافت لوپ استفاده می شود.

علاوه بر جنس الیاف ، تکنولوژی مورد استفاده در تولید موکت هم در کیفیت آن تأثیرگذار است. از ویژگی های موکت آکریلیک و الیاف آن می توان به ماندگاری رنگ ، قابلیت حفظ ضخامت و کوبیده نشدن ، مقاومت در برابر رشد انواع قارچ و حشره و حفظ کیفیت در برابر نور خورشید اشاره کرد.

الیاف مورداستفاده در موکت آکریلیک | شرکت زت کارپت

این موکت چه ویژگی ها و مزایایی دارد؟

آکریلیک الیاف مصنوعی است. این الیاف از پلیمری به نام « پلی اکریلو نیتریل » با میانگین مولکولی ۱۹۰۰ مونومر واحد ساخته می شوند. این باعث می شود موکت آکریلیک هم مانند سایر موکت ها ، مزایا و معایب خودش را داشته باشد.

در این بخش به مهم ترین ویژگی ها و مزایای موکت های آکریلیک اشاره می کنیم تا با دید بهتری اقدام به خرید این موکت ها کنید. هم زمان به معایب این موکت ها هم توجه داشته باشید.

 

مقاوم در برابر سایش

هرچند این موکت ها در برابر سایش مقاوم هستند، اما با توجه به دوام کمتر این الیاف در مقایسه با سایر الیاف مورداستفاده در صنعت موکت سازی، استفاده از آن ها در فضاهای تجاری یا محیط های شلوغ پیشنهاد نمی شود.

البته دوام کمتر موکت آکریلیک در مکان های پررفت و آمد ، باعث شده تولیدکنندگان این موکت ها ، به سراغ ترکیب الیاف پشم و آکریلیک بروند. با این روش ، ضعف الیاف آکریلیک را پوشش داده و این مسئله را تا حدود زیادی حل کرده اند.

 

مقاومت در برابر رطوبت

موکت های آکریلیک در برابر نم و رطوبت مقاومت خوبی داشته و خیلی سریع خشک می شوند. این موکت ها در برابر کپک زدگی هم مقاوم بوده و دوام خوبی دارند. مجموع این ویژگی ها ، موکت آکریلیک را به گزینه مناسبی برای استفاده در فضاهای مرطوب تبدیل کرده است.

برای نمونه این موکت های آکریلیک بهترین گزینه برای استفاده به عنوان پادری در محیط هایی مانند حمام و دست شویی هستند. این موکت ها در مقابل محوشدگی رنگ هم مقاومت خوبی دارند. بنابراین به مرور زمان ، و حتی در محیط های مرطوب ، رنگ خود را حفظ می کنند.

 

مقاومت بالا نسبت به مواد شیمیایی

موکت های آکریلیک نسبت به مواد مختلف شیمیایی و همین طور لکه پذیری مقاومت خوبی دارند. ضمن اینکه در برابر الکتریسیته ساکن هم مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. بنابراین به مرور زمان کیفیت خود را حفظ کرده و ثبات رنگ خوبی هم دارند.

نکته آخر اینکه این موکت ها انعطاف پذیر هم هستند. منظور از ویژگی ارتجاعی و انعطاف پذیری الیاف آکریلیک ، توان برگشت پذیری آن ها پس از فشرده شدن یا پا خوردن است. بنابراین در محیط هایی با دفت وآمد معمولی ، کیفیت آن ها حفظ می شود. اما همان طور که پیش تر گفتیم ، پیشنهاد می شود برای محیط های پررفت وآمد از این موکت ها استفاده نکنید.

حالا شاید بپرسید چرا موکت آکریلیک با توجه به قیمت پایین تر و همین طور شباهت ظاهری زیاد به موکت پشمی ، کمتر مورداستفاده قرار می گیرد؟ در پاسخ باید گفت این جنس موکت ها قیمت کمتری نسبت به سایر موکت ها دارد، اما دوام کم و عمر پایین این موکت ها باعث شده استقبال کمتری از آن ها در بازار بشود.

مقاومت بالای موکت های آکریلیک نسبت به مواد شیمیایی | شرکت زت کارپت

جمع بندی

برای تولید موکت از مواد مختلفی استفاده می شود که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. در این مقاله انواع الیاف مورداستفاده در صنعت موکت سازی را معرفی کرده، ولی نگاه دقیق تری به موکت آکریلیک انداختیم. ویژگی های الیاف آکریلیک موجود در این موکت ها را هم بررسی کردیم.

از مهم ترین ویژگی های این موکت ها می توان به این موارد اشاره کرد: موکت آکریلیک در برابر سایش مقاوم است، در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد، نسبت به مواد شیمیایی هم مقاوم است و در نهایت اینکه ویژگی ارتجاعی و انعطاف پذیری دارد.

قیمت موکت آکریلیک نسبت به موکت هایی از سایر الیاف، کمتر است، اما به طور کلی دوام کم و عمر پایینی در میان انواع موکت ها دارد. بنابراین استقبال کمتری از آن می شود. اما بعضی تولیدکنندگان این موکت ها، الیاف آکریلیک را با پشم ترکیب کرده و با این روش، ضعف الیاف آکریلیک را پوشش داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *