فوم زیر موکت | شرکت زت کارپت
چرا باید از فوم زیر موکت استفاده کرد؟
آذر ۹, ۱۳۹۹
ترند های روز موکت | شرکت زت کارپت
ترند های روز در تولید موکت
آذر ۹, ۱۳۹۹
نمایش همه نوشته ها

نصب موکت تایل چه مراحلی دارد؟

مراحل نصب موکت تایل | شرکت زت کارپت

یکی از موکت­ هایی که به تازگی برای پوشش کف اتاق استفاده می ­شود ، موکت تایل است. موکت ­های تایل ، در ابعاد و اشکال هندسی متفاوتی تولید می­شوند و در برابر فشار و ضربه مقاوم هستند. به همین دلیل از آن­ها برای محیط­ های پر رفت و آمد استفاده می­ شود. این موکت­ ها به دلیل ساختاری که دارند ، به آسانی در کف اتاق نصب می­ شوند. در این مقاله به توضیح مراحل نصب تایل ی­پردازیم. با ما همراه باشید.

ابزار مورد نیاز برای نصب موکت تایل

برخلاف موکت­ های رول شونده که به دلیل عدم انعطاف ­پذیری ، نصب سختی دارند ، موکت­ های تایل این­گونه نیستند و با کمی دقت به راحتی نصب می­شوند. تنها با داشتن چند ابزار کاربردی می­­توان موکت ­تایل را در زمان کوتاهی نصب کرد. استفاده از ابزار زیر کمک می­کند که نصب موکت تایل سریع­ تر و با دقت بیشتری انجام شود. ابزار مورد نیاز برای نصب موکت تایل عبارتند از:

 • موکت­بر یا چاقوی تیز برای برش موکت
 • انواع چسب برای نصب موکت به کف
 • سمباده برای از بین بردن چسب­ های باقی مانده از موکت قبلی
 • خطکش برای اندازه گیری و نصب دقیق موکت
 • ماله برای پهن کردن چسب زیر کار

ابزار مورد نیاز برای نصب موکت تایل | شرکت زت کارپت

مراحل نصب موکت تایل

استفاده از موکت تایل برای ادارات ، شرکت ، نمایشگاه­ ها و کسانی که در خانه­ های اجاره­ای زندگی می­کنند ، بسیار مناسب است. این موکت شست ­و شو و حمل راحتی دارد و هرکسی مطابق با هر سلیقه ه­ای می­ تواند از آن استفاده کند. برای اینکه موکت تایل به درستی روی کف اتاق نصب شود ، بهتر است تمام مراحل به ترتیب و با دقت انجام شود. مراحل نصب موکت تایل عبارتند از:

 • انتخاب طرح مورد نظر

اولین کاری که قبل از نصب موکت تایل باید به آن توجه شود ، انتخاب طرح یا نوع چیدمان موکت تایل است. موکت­های تایل در طرح ، رنگ ، سایز­ و اشکال هندسی مختلف در بازار تولید می­شود. بنابراین بهتر است قبل از نصب ، نوع چیدمان موکت به طور دقیق مشخص شود تا در حین نصب نیاز به جا به­ جایی تایل­ ها نباشد.

 •  برداشتن وسایل بزرگ

بعد از انتخاب نوع چیدمان ، نوبت به برداشتن وسایل سنگین از سطح کار می­شود. مبلمان ، کنسول ، تخت ، میز و.. از وسایل سنگین و بزرگ خانه هستند. برای نصب دقیق موکت ، بهتر است تمام این وسایل به گوشه­ای از اتاق برده شوند ، تا در حین کار ، مزاحمتی ایجاد نکنند.

 • آماده سازی کف اتاق

مهم­ ترین کاری که قبل از نصب موکت تایل باید انجام شود ، آماده سازی کف اتاق است. منظور از آماده سازی کف: رفع برآمدگی­ ها و تورفتگی­ هایی است که به دلیل عوامل مختلف ، در کف اتاق به وجود می­ آید و چهره نامزوزنی را بعد از نصب موکت در اتاق ایجاد می­کند. بسیاری از برآمدگی­ ها در اثر چسبیدن اضافات سیمان و گچ به وجود می­ آید.

همچنین در صورتی که برای نصب موکت قبلی ، از چسب برای چسباندن موکت به کف اتاق استفاده شده باشد ، آثار به جای مانده از این چسب ­ها باعث ایجاد برآمدگی می­ شود. برای از بین بردن برآمدگی­ ها می­توان از سمباده و کاردک استفاده کرد.

بعد از رفع برآمدگی ، نوبت به پرکردن شکاف و تورفتگی­ است. عواملی مانند: ضربه ، فشار وسایل سنگین ، شکستن بتن و سرامیک ، باعث ایجاد شکاف و فرورفتگی می­ شود. در صورتی که سطح کار از بتن باشد ، می­توان با بتنه ­کاری ، به پرکردن درز ­ها و شکاف ­ها پرداخت. همچنین برای پرکردن شکاف سرامیک و پارکت ، می ­توان از دوغاب یا بتونه چوب استفاده کرد.

نصب موکت تایل | شرکت زت کارپت

 • تمیز کردن سطح کار

بعد از بین بردن برآمدگی ها و تورفتگی ­ها ، نوبت به تمیز کردن سطح کار می­شود. عواملی مانند: اضافات سیمان ، گچ و گرد و غبار مانع از این می شوند تا موکت به درستی به کف اتاق بچسبد.

امروزه در بسیاری از موکت­ های تایلی از چسب مخصوصی استفاده شده است که به راحتی به کف اتاق می­چسبد. برای اینکه چسب به درستی عمل ­کند ، باید سطح اتاق عاری از هرگونه آلودگی و ذرات ریز باشد. با استفاده از جارو برقی می­ توان تمام سطح اتاق را از این ذرات پاک کرد.

 • نفوذ ناپذیر کردن سطح کار

بتن ، چوب ، کاشی و اکثر موادی که در کف اتاق به­ کار برده می­ شود ، متخلل هستند و موجب نفوذ آب به لایه­ های زیرین می ­شوند. نفوذ آب به درون آن­ها علاوه بر رشد کپک ، موجب تخریب لایه­ های زیرین می­شود. سیلر به عنوان یک لایه نفوذ ناپذیر ، مانع از عبور آب به سطح زیرین می­ شود. بنابراین قبل از نصب موکت تایل ، تمام کف اتاق باید با استفاده از سیلر نفوذ ناپذیر شود.

 • ­پیدا کردن مرکز

برای نصب موکت تایل ، ابتدا باید مرکز اتاق مشخص شود. نصب موکت تایل از وسط اتاق انجام می­ شود تا موکت دردو طرف اتاق به صورت قرینه باشد. برای پیدا کردن مرکز اتاق ، ابتدا دیواره ­های اتاق را اندازه ­گیری کرده و وسط آن را پیدا کنید.

سپس با استفاده از گچ خط کشی ، وسط دیوار­ ها را به هم وصل کنید. نقطه­ های که چهار خط با یکدیگر تلاقی می­شوند ، مرکز اتاق نامیده می­شود. مربع­ هایی که توسط این خطوط عمود به وجود آمده ­اند ، محل نصب موکت هستند.

نصب اولیه موکت تایل

بهتر است قبل از نصب موکت به وسیله چسب ، موکت­ ها به صورت امتحانی و بدون چسب ، از مرکز نصب شوند. این کار موجب می­ شود تا ایرادات چیدمان مشخص شود و با ایجاد تغییرات کوچک ، بهترین نوع چیدمان تایل­ ها را به لحاظ ترکیب رنگ و طرح ایجاد کرد.

نصب نهایی موکت تایل

آخرین مرحله برای نصب موکت تایل ، استفاده از چسب برای چسباندن آن به کف اتاق است. برای نصب موکت تایل ، ابتدا یک ربع را مشخص کرده و از مرکز به سمت دیوار ، شروع به چسباندن تایل کنید. این کار را تا جایی که یک مربع پر شود ادامه دهید و سپس شروع به پر کردن مربع های دیگر کنید. بخش­ هایی از موکت که برای نصب شدن نیاز به برش دارند را در آخر کار انجام دهید.

موکت­ هایی که در پشت کار چسب دارند باید به سرعت به سطح اتاق چسبانده شود. همچنین در زیر این تایل ­­ها ، جهت نصب موکت نوشته شده است که در صورت رعایت جهت ، به تمیزی کار منجر می ­شود.

نصب نهایی موکت تایل | شرکت زت کارپت

نتیجه گیری

در این مقاله به توضیح مراحل نصب موکت تایل پرداختیم. قبل از نصب موکت تایل به کف اتاق ، ابتدا باید طرحی برای چیدمان تایل­ ها مشخص شود. سپس با برداشتن وسایل سنگین ، شروع به تمیز کردن کف کار کرده و به رفع نواقص کف اتاق بپردازید. در ادامه با استفاده از چسب ، تایل­ ها را به کف اتاق فیکس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *